Թեմա՝ Բնական թվերի բազմապատկման բաշխական օրենքը գումարման նկատմամբ
Որևէ թիվ երկու թվերի գումարով բազմապատկելու արդյունքը կարելի է ստանալ՝ թիվը բազմապատկելով յուրաքանչյուր գումարելիով և ստացված թվերը գումարելով իրար։
Օրինակ՝ 19‧(7+8)=19‧7+19‧8=133+152=285
Օրինակ՝ 194‧40+194‧60=194‧(40+60)=194‧100=19400
Դասարանական առաջադրանքներ
1․ Հաշվեք արտահայտության արժեքը կիրառելով բաշխական օրնեքը․
- 8‧(7+5)=8×7+5=61
- 4‧(91+64)=4×91+64=428
- (375+58) ‧2=375×2+58=808
- (119+32) ‧100= 119×100+32=11932
2. Օգտագործելով բաշխական օրնեքը ՝ հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով․
Օրինակներ՝
194‧40+194‧60=194‧(40+60)=194‧100=19400
164‧80-164‧30=164‧(80-30)=164‧50=8200
- 132‧70+70‧68 =70x(132+68)= 14000
- 973‧37-27‧37 =37(973-27)= 35002
- 388‧99+12‧99 = 99(388+12=39600
- 462·120-462·70 =462(120+70)= 23100
3. Հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով․
Օրինակներ՝
194‧40+194‧50+194‧10=194‧(40+50+10)=194‧100=19400
164‧80-164‧20-164‧10=164‧(80-20-10)=164‧50=8200
- 251·256+251·122+251·34 =251x(256+122)= 94878
- 361·145+361·53+361·52 =361x(145+53)= 71478
- 164·243-164·53-164·9 =361x(145+53)= 71478
4. Մարդատար գնացքը կազմված է 16 վագոնից, որորնցից յուրաքանչյուրում կա 56 տեղ։ Քանի՞ ազատ տեղ է մնացել, եթե գնացք է նստել 837 ուղևոր։ 16×56=896 896-837=59
5․ Առաջին գրքում կա 256 էջ, երկրորդում՝ 80 էջով ավելի, իսկ երրորդում՝ երկրորդից 112 էջով ավելի։ Քանի՞ էջ կա երրորդ գրքում։ 256+80=336 336+112=448
Տնային առաջադրանքներ
1.Հաշվեք արտահայտության արժեքը կիրառելով բաշխական օրնեքը․
- 6‧(9+6)= 6+9×6=60
- (37+5)‧20= 37+20×5=137
- (10-3)‧11= 10×11-3=107
- (11-9)‧12=11×12-9=123
2. Հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով․
- 7‧3+7‧5+7‧2=7x(3+5+2)=40
- 4‧9+4‧11+4‧3=4x(9+4+4)=29
- 25‧2+25‧3+25‧5=25x(2+3+5)=58
- 32‧16+32‧4+32‧5=32x(16+4+5)=521
3. Եթե թիվը գումարենք ինքն իրեն և ավելացնենք 15, կստանանք 137։ Ո՞րն է այդ թիվը։ 117